" /> Mardin Hakkında Bilgiler - Mardin Turizm Portalı
Mardin hakkında bilgi tanıtım Mardin otelleri (14)

Mardin Hakkında Bilgiler

Mardin’i Mardin yapan, birçok farklılığı içinde barındıran kozmopolit yapısıdır diyebiliriz. Farklı din ve dilden insanların, tarih boyunca bir arada yaşadıkları, kendine has mimari yapısı, yemekleri ve tarihî evleri ile mükemmel bir şehir.

Şehirde bulunan ve görmeden dönmemeniz yerler arasında; Dara Harabeleri, Kızıltepe, Hasankeyf, dünyanın ilk üniversitesi Nisibis Akademisi, Meryem Ana Kilisesi ve Patrikhane, Kasımiye Medresesi, Gırnavaz Höyüğü, Firdevs Köşkü, Ulu Camii gibi tarihi yerlerle; Merdis (Marin), Rahabdium, Rabat (Derik) ve Mardin kaleleri gibi tarihî kaleler de bulunmaktadır. Yine Midyat Evleri de, kendilerine özgü mimarileri ile mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

Tüm bu yerleri gezerken konaklamak için de birçok imkân var. Mardin otellerinin başlıcaları arasında; 1600 yıllık tarihe ve muhteşem taş işçiliğine sahip Shymayaa Hotel’de, şehre hâkim konumuyla Reyhani Kasrı Hotel, 1620 yıllık bir tarihe sahip Midyat’ta bulunan Kasr-ı Nehroz Hotel, Mardin Kalesi ve Mezopotamya ovalarının manzarasında Gazi Konağı Butik Hotel, yüksek konforlu ve standart odalarıyla Maridin Otel, toplantı ve organizasyonlarınız için uygun konaklama ve restoran hizmeti sunan Nusaybin’de bulunan Kasr-ı Serçehan Hotel, toplu organizasyonlar için yeterli büyüklükte yapısıyla Büyük Mardin Oteli, zengin menüye sahip restoranıyla Nusaybin sınırda bulunan Aydınlar Konaklama Tesisleri, bin yılı aşkın tarihiyle Kasr-ı Abbas Otel, Sultan Şeyhmus Hazretleri’nin külliyesinde bulunan Şeyh Sultan Otel ve sakin bir butik otel tadında Tatlıdede Konağı gelmektedir.

Tabii bir de işin yemek boyutu var. Birbirinden lezzetli Mardin yemeklerini tadabileceğiniz, yöresel ürünleri satın alabileceğiniz dükkanlar, kendinize ziyafet verebileceğiniz birçok restoran da bulunmaktadır. Bunlardan başlıcaları ise tarihi ve yöresel ürünler sunan Yemen Kuru Kahve ve Şekerlemecisi, meşhur Mardin kebabıyla Kebapçı Rıdo ve Mardin’in yöresel lezzetlerini tadabileceğiniz Bordo Mahalli Yemekler Salonu gelmektedir.

Yöresel ürün ve lezzetler demişken, Mardin’de telkari dükkanlarını ziyaret edip, kendinize veya sevdiklerinize telkari satın almadan ayrılmayın. Bu el emeği göz nuru eserleri bir daha bulamazsınız. Ayrıca Mardin usulü kaburga dolmasını, Mardin kebabını, Mardin yöresel kahvelerini ve şekerlemelerini muhakkak tatmalısınız.

Mardin’e ulaşım konusunda ise, karayolu ve havayolu ile ulaşmak mümkün. Mardin Havaalanı’ndan ister ticari taksilerle ister servisle isterseniz de dolmuşlarla şehre ulaşabilirsiniz.

Mardin içerisinde ulaşım için dilerseniz dolmuşları veya ticari taksileri kullanabilir, dilerseniz araç kiralayabilirsiniz. Mardin Rent A Car – Can Turizm gibi araç kiralama hizmeti veren firmalardan istediğiniz kalitede araçları uygun fiyatlara kiralayabilirsiniz. Araç kiralama kategorileri arasında havaalanından transferlerde kullanılan VIP araç seçenekleri de mevcuttur.