" /> Rabat Derik Kalesi
634542852134531250

Rabat – Derik Kalesi

Rabat Kalesi Mardin’in Derik ilçesinin 15 km batısında bulunan Hisaraltı Köyü’nde inşa edilmiştir. Kalenin kitabesinin günümüze kadar ulaşamamış olması ve araştırılan kaynaklarda da kale hakkında yeterli bir bilgiye rastlanılamaması, kalenin yapım tarihinin kesinleşmesine mani olmuştur.

Yapım tarihi tam olarak bilinemeyen Rabat Kalesi’nin Artuklular döneminde, bir takım ilâveler getirilerek onarıldığı bilinmektedir. Ancak Artuklu döneminden öncesi için kaleyle ilgili bir bilgiye rastlanılmamıştır.

Kalenin günümüze kadar ulaşmış kalıntılarına bakıldığında, genel olarak yöresel kesme taştan ve yer yer de moloz taştan yapılmış olduğu anlaşılmaktadır. Dikdörtgen plana sahip olan kale, oldukça büyük ve heybetli bir yapıya sahip olup, kalenin on beş adet burcu vardır. Köşelerinde gözetleme amacıyla kullanılan dört adet kule bulunmaktadır. Buradaki kule ve burçların yer yer 15 m yüksekliğe ulaştığı bilinmektedir.

Doğu ve batısında birer tane olmak üzere iki adet kapısı bulunan kale içerisinde, yer altında bir takım depo ve barınakların bulunduğu, ulaşılan kalıntılardan anlaşılmaktadır. Ayrıca kalenin içerisinde yapılan araştırmalar sonucu bulunan kalıntılardan bazılarının kale komutanına ait bir köşkün kalıntıları olduğu da iddia edilmiştir.