" /> Rahabdium Kalesi
rahabdium

Rahabdium Kalesi

Rahabdium Kalesi, Mardin’in Nusaybin ilçesinin yirmi km kuzeydoğusunda bulunur. Bugünkü Suriye sınırına yakın bir tepede inşa edilmiş olan kale, M.S. ikinci yüzyılda Romalılar tarafından, doğusunda bulunan Nusaybin-Midyat kervan yolunu kontrol altında tutmak amacıyla yaptırılmıştır. Bunun yanında, Suriye’den gelecek Arap akınlarına karşı sınır karakolu görevi üstlenmiştir. Tarihî kaynaklara bakıldığında, Romalılar ve Araplar arasındaki sürekli savaşların Rahabdium Kalesi için yapıldığı öğrenilmektedir.

Rahabdium Kalesi de Rabbat Kalesi gibi yöresel kesme taş ve moloz taştan inşa edilmiştir. Kalenin güneyinden kuzeyine kadar uzanan sur duvarlarını on dört burç ve iki gözetleme kulesi desteklemektedir. On metre yüksekliğinde ve 1.500 m uzunluğunda olan surlara sahip Rahabdium Kalesi’nin burç ve gözetleme kuleleri, yer yer, yirmi metre yüksekliğe ulaşabilmektedir.

Kale, güney yönünde olmak suretiyle tek girişe sahiptir. Kale içerisinde erzak depolarından su sarnıçlarına, mahzenlerden henüz ne olduğu anlaşılamamış yapıların temellerine ait kalıntılara kadar birçok tarihî bulgu bulunmaktadır.